Bár úgy gondolnánk napjainkban kialakult stílusról van szó. Gyökerei az 1910-es évig nyúlnak vissza, ekkor indult az építészetben és a lakberendezésben is egyfajta egyszerűsödés. Háttérbe szorult minden funkció nélküli díszítő elem.
Furcsa, mégis érdekes tény, hogy eleinte a népességrobbanás miatt készítettek gyors, olcsó, egyszerű otthonokat, melyeket ugyanilyen gyorsan előállítható bútorokkal rendeztek be. Ebben az időben még modernizmusnak hívták, ami kis idő után feledésbe merült, ám a második világháború után újra feltámadt, ekkortól hívják minimalizmusnak. Tündöklését ismét hanyatlás követte, majd a lázadó 60-as 70-es évek Európájában újra megtalálta a helyét. Az ezt követő időszakban más irányzatok kerültek megint csak előtérbe, de az ezredfordulón újfent vezető szerephez jutott.
Az egyik legmegosztóbb stílus! Nem mindenkinek ajánlott. Hívei a letisztultsága miatt emelik az összes stílus fölé. Viszont nagyon sokan túlon túl sterilnek ítélik. No, de nézzük valójában mit is kell tenned, hogy minimál hangulatba hozd a lakásod.
Először is a többi lakberendezési stílussal még véletlenül sem azonosulhatsz. Ez a stílus a velejéig letisztult, éppen ezért nehezen egyeztethető össze a valódi élettel. Hiszen a stílusra jellemző puritán egyszerűség megköveteli azt a fajta “múzeumi” rendet, amit például kisgyerekes családok nehezen tudnak megvalósítani.
Ha meguntad az örök napsugár-sárga falakat, az íves boltozatú átjárókat, a faragot lépcső oszlopokat és a díszes faragású fa bútorokat, no meg a nippek, kisterítők díszítette polcokat, asztalokat, az aranykeretes tájképeket a falon, akkor számodra innentől lesz érdekes a téma.
A tágas, egybenyitott, mértani formájú terekben a szögletes, ív nélküli, alacsony háttámlájú, hosszú kanapék uralják a teret. Bútorokból is csak a legszükségesebbeket teheted a szobába. Különben az alap mottó nem érvényesül: a tér a benne élő kiteljesedésére van.
Anyag használatban törekedj a beton, fém, üveg, kő és egzotikus fafajták, olyan arányú összeválogatására, amelytől ez a sok hideg-rideg felület mégis olyan hatást kelt, ahova nap mint nap kellemes érzéssel térsz majd haza, hogy az ajtón kívül hagyott egész napod után, testileg lelkileg felkészülj a következő nap kihívásaira. A helyiségek a hatalmas ablakokon keresztül beáramló fénytől világosak, a díszítés minimális a képek, tárgyak terén. Éppen csak annyi, amennyi az otthonosság hangulatához szükséges.
Az élénk harsogó színeket jobb, ha elfelejted. A jellemzően fehér felületeket semleges színekkel, mint a szürke és a barna árnyalataival egészítheted ki.
Tehát, ha gyermektelen egyedül álló, vagy rendmániás párkapcsolatban élő, vagy a munkamániád miatt állandóan úton lévő ember vagy, akkor ez a stílus neked való. Ellenben, ha nem tudod megtartani a minimalizmus szigorú, következetes jellemzőit, előbb utóbb átcsúszhatsz egy hozzá közel álló stílusba, mint pl. a modern stílus (a modern stílus nagyon hasonló a minimálhoz, viszont sokkal barátságosabb és otthonosabb. Manapság ez az egyik legkedveltebb stílus.) A modernizmusról a következő bejegyzésekben olvashatsz majd.